Zapoznawanie się maluchów ze światem książek warto zacząć jak najwcześniej. Jeżeli niemowlak ma swoją ulubioną miękką książeczkę-zabawkę, później jako nieco starsze dziecko czy dwulatek coraz chętniej będzie sięgał po książki i domagał się poczytania. Wesołe “Wierszyki dla dwulatka” Marii Konopnickiej, Władysława Bełzy czy Aleksandra Fredro z bogatymi ilustracjami, a może pierwszy wyjątkowy “Elementarz dwulatka. Montessori” Marceliny Gradowska, by zaktywizować malucha? Możliwości jest naprawdę dużo.
Książkowy prezent dla dwulatka to świetny pomysł!
Jakiekolwiek obawy o to, czy książki dla 2 latka na prezent są dobrym pomysłem, powinny zostać rozwiane, chociażby przez badania specjalistów. Wykazują oni, że czytanie dzieciom po kilkanaście minut dziennie wpływa na wszechstronny rozwój, dlatego na pewno warto. Publikacji dla najmłodszych na rynku wydawniczym jest wyjątkowo dużo. Warto książeczkę dopasować do budzących się w tym wieku powoli zainteresowań dziecka, a także zadbać o solidne wydanie, by po pierwszym obcowaniu malucha z książką nie uległa ona zniszczeniu. Zapewnią to:
– odpowiedni format, pasujący do małych dziecięcych rąk,
– solidna okładka i jej połączenie z wnętrzem,
– grube kartki, z papieru zabezpieczonego przed wilgocią i brudem.
Atrakcyjne, kolorowe książki dla dwulatka mogą być częścią większych serii lub zestawów, na przykład bijące rekordy popularności książeczki “Mały chłopiec” i “Mała dziewczynka” albo seria “Pucio”.
Nowoczesne książeczki dla dzieci z elementami interaktywnymi
Obok tych bardziej klasycznych książek dla 2-latka warto także sprawdzić pozycje o interaktywnym charakterze, choć niekoniecznie wyposażone w elektronikę. Dzieci uwielbiają, gdy mogą zaobserwować, że w książce coś się dzieje, rusza, zatem propozycje z okienkami czy przesuwanymi częściami mogą stać się hitem, podobnie jak książeczki z magnesami. Warto też dać szansę książkom sensorycznym – do głaskania, naciskania czy pocierania, które pozwalają dziecku z pełną ciekawością poznawać zawartość.